Mobirise

Pętla Szczyrkowska

„Pętla Szczyrkowska” to nowy produkt turystyczny w Szczyrku. Po raz pierwszy w historii dwa największe ośrodki – COS OPO Szczyrk i Szczyrk Mountain Resort - wprowadzają wspólny letni karnet turystyczny na gondolę i trzy koleje linowe. Górska przestrzeń Beskidu Śląskiego wokół Szczyrku jeszcze nigdy nie była tak blisko w tak atrakcyjnej cenie.

Trasa rekreacyjna "Pętla Szczyrkowska" to wspaniała, rodzinna przygoda, podczas której turyści pokonają prawie 6 km kolejkami górskimi, 2 km przez urokliwy Szczyrk i 2 km widokową granią, zdobywając najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne oraz odwiedzając najbardziej widokową Restaurację w Beskidach – Kuflonkę - na poziomie 1000 m n.p.m. Górską przygodę z "Pętlą Szczyrkowską" zaczynamy od dolnej stacji kolei linowej na Skrzyczne lub w Szczyrk Mountain Resort od dolnej stacji gondoli.

Wycieczkę rozpoczynamy pod dolną stacją kolei gondolowej przy ul. Salmopolskiej 53B. Samochód możemy bezpiecznie zostawić na darmowym parkingu, który mieści około 600 samochodów. Po zakupie biletów na Pętle Szczyrkowską udajemy się do 10- osobowej gondoli, która wywozi nas na 1000 m n.p.m. Na Hali Skrzyczeńskiej znajduje się tradycyjna restauracja Kuflonka, w której możesz skorzystać ze zniżek, jakie otrzymałeś przy zakupie biletów.
Koniecznie zobacz widoki na beskidzkie szczyty z tarasu naszej restauracji. Po krótkiej lub dłuższej przerwie udajemy się na czerwoną kanapę, która wywiezie nas na poziom 1205 m n.p.m. Na tym szczycie uważajcie na Zbójników, ponieważ tutaj mają swoje zbójnickie kryjówki- stąd nazwa Zbójnicka Kopa.
Wysiadając z kolei, zobacz w lewo- to Skrzyczne- najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Po wyjściu z kanapy skręć w prawo i wejdź po kamienistej drodze na główny szlak (oznaczony zielonym kolorem), następnie skieruj się w lewo, szlak zaprowadzi Cię na sam szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.). To około 1,5 km drogi, zanim tam dotrzesz, zrobisz około 2500 kroków. Na szczycie znajduje się schronisko. Koniecznie udaj się na taras widokowy, który znajduje się tuż obok górnej stacji kolei linowej, którą zjedziesz na Jaworzynę. Ostatni odcinek jazdy kolejami to podróż z Jaworzyny do Szczyrku. Z dolnej stacji udaj się spacerem ok. 2 km na parking (zrobisz około 4000 kroków) lub skorzystaj z komunikacji miejskiej.

Wycieczkę rozpoczynamy pod dolną stacją kolei linowej na Skrzyczne - 537 m n.p.m (ul. Myśliwska 45). Po zakupie biletu na Pętlę Szczyrkowską korzystamy z 4-osobowej kolei kanapowej, która wywozi nas na stację pośrednią Jaworzynę. Tu przesiadamy się do górnego odcinka kolei, także 4-osobowych, wygodnych kanap, docierając nimi na górę Skrzyczne. Osiągamy w ten sposób wysokość 1257 m. n.p.m. w około 30 minut, łącznie poprzez 2 odcinki kolei linowej. Warto spędzić tu trochę czasu, by zachwycać się pięknymi widokami z najwyższego szczytu Beskidów.
Po chwilach wytchnienia kolejny krok, a dokładniej zdecydowany krok, kierujemy na północny-wschód, wychodząc z ostatniego peronu kolei linowej przemierzamy ok. 1,5 km, w stronę Zbójnickiej Kopy, podziwiając zapierające dech w piersiach górskie widoki. Stąd zjeżdżamy kanapą na Halę Skrzyczeńską, usytuowaną na poziomie 1000 m n.p.m. Znajduje się w tym punkcie wyprawy restauracja Kuflonka, w której można skorzystać ze zniżek otrzymanych przy zakupie biletów, a przy okazji podziwiać urokliwy krajobraz.
W dół, z powrotem do Szczyrku, można zjechać komfortowo 10-osobową gondolą.

© Copyright (c) 2022 IT Szczyrk | szablon mobirise.com | Realizacja i redakcja: IT Szczyrk